Zilog Z8F042ASH020SG2156
Yingxinyuan Int'l(Group) Ltd.
Contact Now
Zilog Z8F042ASH020SG2156
Brand Name : Zilog
Model Number : Z8F042ASH020SG2156
MOQ : 1PCS
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 999999+PCS
Delivery Time : 2-7 work days
Supplier : Zilog
Series : Encore!® XP®
CoreProcessor : eZ8
CoreSize : 8-Bit
Speed : 20MHz
Connectivity : IrDA, UART/USART
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
NumberofI/O : 17
ProgramMemorySize : 4KB (4K x 8)
ProgramMemoryType : FLASH
EEPROMSize : 128 x 8
RAMSize : 1K x 8
Voltage-Supply(Vcc/Vdd) : 2.7V ~ 3.6V
DataConverters : A/D 7x10b
OscillatorType : Internal
OperatingTemperature : 0°C ~ 70°C (TA)
MountingType : Surface Mount
Package/Case : 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Contact Now
Zilog Z8F042ASH020SG2156 IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC
Part.Z8F042ASH020SG2156
ManufactureZilog
DescriptionIC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LFQFP
CoreeZ8
Core Size8-Bit
Speed20MHz